Arkistokuva.
Ottelutapahtumat tästä.
EJL kaatui Kuparivuorella
Edari pelasi toisen kierroksen ensimmäisen kotipelin keskiviikkona Eurajoen Lätkää vastaan Aurinkoareenalla. EJL oli ensimmäisellä kierroksella ainut joukkue, joka vei Edarilta täydet pisteet.
Tämä riittikin Edarin pelaajille motivoinniksi otteluun. Alusta alkaen joukkue oli hyvin pelissä ja toteutti sovittuja asioita. EjL oli koko ensimmäisen erän suurissa vaikeuksissa Edarin hyvin liikkuvien pelaajien kanssa. Käytännössä Edari ratkaisi pelin ensimmäisessä kuudessa minuutissa lyöden taululle 4-0 numerot. Erän loppupuolella oli vielä mahdollisuus kaunistella numeroita, mutta siinä ei onnistuttu.
Toinen erä muuttikin sitten pelin luonteen. Lieneekö hyvänolon tunne vai mikä, mutta EjL oli erässä selkeästi parempi. Edarin liike loppui ja pelaajat tekivät kentällä vaikeita ja useimmiten vääriä ratkaisuja. EjL kavensi erän päätteeksi lukemiksi 4-2.
Kolmannen erän alussa EjL pääsi tekemään vielä yhden maalin, kunnes Edari pienellä rytminmuutoksella löi taululle 6-3 numerot. Viimeisellä minuutilla EjL vielä kavensi Edarin pelatessa ylivoimalla. Loppulukemat siis Edarille 6-4. Maalissa Kimmo Wasström oli totutun varma ja kenttäpelaajista puolustaja Markus Laine ylsi hyvään iltapuhteeseen kahdella komealla ylivoimamaalilla. ek.