Harjoitusottelu – TuNL vs. VG-62 P14
Pojat 2012Julkaistu: 26.01.2026 15.05

Harjoitusottelu – TuNL vs. VG-62 P14

Talvisen pakkaspäivän keskellä oli hienoa päästä pelaamaan lämpimään halliin — iso kiitos TuNL:lle ottelukutsusta ja erinomaisista puitteista!

Ensimmäinen puoliaika – vahva VG-62:n ote

Ottelun alku mentiin vahvasti VG:n hallinnassa. Onnistuimme pitämään palloa, rytmittämään hyökkäyksiä ja rakentamaan useita laadukkaita maalipaikkoja. Pojat toteuttivat pelin teemaa hyvin ja saivat pallonhallinnan kautta kontrollin kenttätapahtumiin.

Toinen puoliaika – TuNL nosti tempoa

Toisella puoliajalla TuNL lisäsi selvästi liikettä ja prässäystä, ja jouduimme enemmän puolustushommiin. Vaikka jouduimme ajoittain omalle alueelle, onnistuimme pitämään vastustajan poissa vaarallisilta maalipaikoilta ja puolustimme joukkueena kurinalaisesti.

Pelilliset havainnot

Pelin teema näkyi otteissamme pääosin hyvin, mutta kehitettävää löytyy yhä:

  • Pelimuoto ja sen periaatteet vaativat vielä toistoja
  • Pelipaikat eivät ole kaikille vielä riittävän tutut
  • Joukkueena liikkuminen hyökkäys- ja puolustussuuntaan vaatii harjoittelua, jotta kevään sarjakauteen ollaan valmiita

Näiden asioiden kanssa olemme oikealla tiellä, ja harjoituksissa päästään hiomaan kokonaisuutta paremmaksi.

Paljon hyviä suorituksia

Kentällä nähtiin runsaasti onnistumisia niin hyökkäys- kuin puolustussuuntaankin. Joukkue pelasi hyvällä asenteella, taisteli tilanteet loppuun ja osoitti jälleen, että kehitys kulkee oikeaan suuntaan.